داشتن وزن ایده آل براساس قد و استخوان بندی با شاخص توده بدنی bmi

داشتن وزن ایده آل براساس قد و استخوان بندی با شاخص توده بدنی bmi

حتماً برایتان پیش آمده که از خود بپرسید، آیا وزنتان ایده‌آل است؟ پاسخ به این سوال همیشه به سادگی نگاه کردن به یک جدول نیست. وزن ایده‌ال شما به چند عامل مختلف بستگی دارد، از جمله:

  • قد
  • جنسیت
  • نسبت عضله و چربی
  • اندازه بدن
  • سایر عوامل

شاخص توده بدنی یا BMI یکی از شناخته شده‌ترین راه‌ها برای محاسبه گستره وزن ایده‌ال است. محاسبه BMI به سادگی جمع و تفریق کردن و قد و وزنتان در یک ماشین حساب است. نتیجه بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ یعنی شما در گستره “طبیعی” وزن نسبت به قدتان هستند. البته BMI همیشه دقیق نیست، زیرا در این معیار از عواملی چون اندازه بدن و نسبت عضلات استفاده نمی‌شود.

راه‌های مختلفی برای محاسبه وزن ایده‌ال هست. اکثر این روش‌ها محدوده خطا دارند، مخصوصاً اگر در منزل آنها را انجام دهید. اگر در مورد وزن خود نگرانی دارید، حتما به فکر مراجعه به پزشک متخصص تغذیه باشید تا یک معاینه جسمانی روی شما انجام شود. پزشک می‌تواند برایتان برنامه‌ای طرحی کند تا در صورت نیاز وزن خود را افزایش یا کاهش دهید. تغذیه مناسب و تحرک جسمانی راه‌های ساده‌تر برای آغاز سفری به سمت یک جسم سالم‌تر است.

محاسبه وزن ایده آل به عوامل بسیاری مانند سن،جنس و قد فرد بستگی دارد.بنابراین وزن مناسب برای هر فرد باید با در نظرگرفتن این موارد مشخص شود و سپس فرد رژیم غذایی مناسب خود را دریافت نماید. شما میتوانید برای داشتن وزن ایده آل با دکتر متخصص تغذیه ملاقات نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره هایما تماس حاصل فرمایید.

شاخص توده بدنی چیست؟


شاخص توده بدنی برای کودکان

شاخص توده بدنی (BMI) یکی از راه‌های تخمین چربی بدن بر حسب قد و وزن شخص است. در این روش مستقیماً چربی بدن اندازه گیری نمی‌شود، بلکه در عوض از معادله‌ای استفاده می‌شود که در آن مقدار چربی تخمین زده می‌شود. این شاخص می‌تواند به شخص بگوید که آیا وزن سالم یا ناسالمی دارد.

وزن من، به نسبت قد، باید چقدر باشد؟


جدول ذیل مقادیر وزن را در گستره BMI برای بزرگسالان و برای مقادیر مختلف قد لیست کرده است.

قد

طبیعی (توده بدنی ۱۸٫۵ – ۲۴٫۹)

سنگین وزن (توده بدنی ۲۵ – ۲۹٫۹)

چاق (توده بدنی ۳۰ – ۳۵+)

۴’۱۰”

۹۱ – -۱۱۸

۱۱۹ – -۱۴۲

۱۴۳ – -۱۶۷

۴’۱۱”

۹۴ – -۱۲۳

۱۲۴ – -۱۴۷

۱۴۸ – -۱۷۳

۵’

۹۷ – -۱۲۷

۱۲۸ – -۱۵۲

۱۵۳ – -۱۷۹

۵’۱”

۱۰۰ – -۱۳۱

۱۳۲ – -۱۵۷

۱۵۸ – -۱۸۵

۵’۲”

۱۰۴ – -۱۳۵

۱۳۶ – -۱۶۳

۱۶۴ – -۱۹۱

۵’۳”

۱۰۷ – -۱۴۰

۱۴۱ – -۱۶۸

۱۶۹ – -۱۹۷

۵’۴”

۱۱۰ – -۱۴۴

۱۴۵ – -۱۷۳

۱۷۴ – -۲۰۴

۵’۵”

۱۱۴ – -۱۴۹

۱۵۰ – -۱۷۹

۱۸۰ – -۲۱۰

۵’۶”

۱۱۸ – -۱۵۴

۱۵۵ – -۱۸۵

۱۸۶ – -۲۱۶

۵’۷”

۱۲۱ – -۱۵۸

۱۵۹ – -۱۹۰

۱۹۱ – -۲۲۳

۵’۸”

۱۲۵ – -۱۶۳

۱۶۴ – -۱۹۶

۱۹۷ – -۲۳۰

۵’۹”

۱۲۸ – -۱۶۸

۱۶۹ – -۲۰۲

۲۰۳ – -۲۳۶

۵’۱۰”

۱۳۲ – -۱۷۳

۱۷۴ – -۲۰۸

۲۰۹ – -۲۴۳

۵’۱۱”

۱۳۶ – -۱۷۸

۱۷۹ – -۲۱۴

۲۱۵ – -۲۵۰

۶’

۱۴۰ – -۱۸۳

۱۸۴ – -۲۲۰

۲۲۱ – -۲۵۸

۶’۱”

۱۴۴ – -۱۸۸

۱۸۹ – -۲۲۶

۲۲۷ – -۲۶۵

۶’۲”

۱۴۸ – -۱۹۳

۱۹۴ – -۲۳۲

۲۳۳ – -۲۷۲

۶’۳”

۱۵۲ – -۱۹۹

۲۰۰ – -۲۳۹

۲۴۰ – -۲۷۹

اگرچه استفاده از جدول همیشه بهترین راه برای تعیین وزن ایده‌ال نیست، ولی می‌تواند راهنمای خوبی برای شروع باشد. البته شاخص BMI هم چند اشکال دارد. یکی از این اشکالات این است که، این شاخص تمام متغیرهایی که بر ورن سالم اثرگذارند را در نظر نمی‌گیرد. برای مثال، بزرگسالان معمولاً چربی بیشتر از جوانان دارند. همچنین زنان بیش از مردان چربی ذخیره می‌کنند. ورزشکاران عضلات متراکمی دارند که در وزن بیشتر اثرگذار است. در تمام این مثال‌ها، رقم BMI شاید بهترین شاخص برای تعیین سالم بودن وزن شخص نباشد.

شاخص توده بدنی برای کودکان


شاخص BMI برای افراد زیر ۲۰ سال به گونه متفاوتی تفسیر می‌شود. اگرچه از فرمول یکسانی برای تعیین BMI برای تمام گروه‌های سنی استفاده می‌شود، ولی تفسیر آن برای کودکان و نوجوانان ممکن است بر حسب سن و جنسیت آنها متغیر باشد. مقدار چربی بدن با سن تغییر می‌کند. همچنین این مقدار برای دختران و پسران جوان نیز فرق می‌کند. معمولاً دختران زودتر و بیشتر از پسران چربی ذخیره می‌کنند.

جدول ذیل نشان دهنده گستره صدک برای هر وضعیت وزنی است:

بر حسب درصد

وضعیت وزن

زیر پنجم

کمبود وزن

پنجم تا هشتاد و پنجم

طبیعی یا وزن سالم

هشتاد و پنجم تا نود و پنجم

سنگین وزن

نود و پنجم به بالا

چاق

سایر روش‌ها برای تعیین وزن ایده‌آل


چند روش دیگر نیز وجود دارد که شما می‌توانید برای محاسبه وزن ایده‌ال خود از آنها استفاده کنید.

نسبت دور کمر به باسن

نسبت دور کمر و باسن شما نسبتی را به دست می‌دهد که به آن نسبت دور کمر به باسن (WHR) گفته می‌شود. این عدد به شما میزان چربی ذخیره شده در پایین تنه، یعنی کمر، باسن و ران‌ها، را نشان می‌دهد. پزشک می‌تواند در محاسبه این نسبت به شما کمک کند. اگر می‌خواهید این کار را در منزل انجام دهید، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

  • بایستید و بصورت طبیعی تنفس کنید. سپس نفس خود را بیرون داده و از یک متر خیاطی برای اندازه‌گیری دور کمرتان، یعنی باریک‌ترین ناحیه بالای ناف، به اینچ استفاده کنید. این عدد نشاندهنده دور کمر شماست.
  • سپس با همان متر بزرگترین ناحیه ران‌ها و باسن خود را نیز به اینچ اندازه بگیرید. این عدد نشاندهنده دور باسن شماست.
  • عدد دور کمر خود را به عدد دور باسن خود تقسیم کنید تا WHR بدن شما بدست آید.

نسبت سالم برای زنان ۰٫۸۵ یا کمتر است. برای مردان این عدد ۰٫۹ یا کمتر است. اگر این نسبت بیش از ۱ باشد می‌تواند خطر بیماری قلبی (لین به تغذیه برای سلامتی بیماران قلبی) و همچنین بیماری‌های مرتبط را در زنان و مردان افزایش دهد.

این جدول اطلاعات بیشتری را برای تفسیر WHR در اختیارتان قرار می‌دهد:

خطر سلامتی

زنان

مردان

پایین

۰/۸۰ یا کمتر

۰/۹۵ یا کمتر

متوسط

۰/۸۱ تا ۰/۸۵

۰/۹۶ تا ۱/۰

بالا

۰٫۸۶ یا بیشتر

۱٫۰ یا بیشتر

البته کسانی نیز هستند که از این روش نتیجه دقیقی به دست نمی‌آورند. این افراد کسانی هستند که بیش از ۵ فوت قد یا شاخص BMI سی و پنج یا بیشتر دارند. این روش برای کودکان نیز توصیه نمی‌شود.

نسبت دور کمر به قد


چربی اندوخته در قسمت میانی بدن می‌تواند یکی از بزرگترین شاخصه‌های سلامتی شخص باشد. از نسب دور کمر به قد (WHtR) معمولاً برای ارزیابی خطر بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر استفاده می‌شود. برای محاسبه WHtR در بدن خود، باید دور کمر خود را بر حسب اینچ اندازه گرفته و آن را تقسیم بر قد خود بر حسب اینچ کنید. اگر دور کمرتان، اندکی کمتر از نصف قدتان باشد، یعنی در طیف سالم این شاخص قرار دارید.

می‌توانید نتایج خود را با این جدول نیز مقایسه کنید.

دامنه
WHtR

کمبود وزن

ورن سالم

سنگین وزن

چاق

زنان

کمتر از ۴۲ درصد

۴۲ – ۴۸ درصد

۴۹ – ۵۷ درصد

بیش از ۵۸ درصد

مردان

کمتر از ۴۳ درصد

۴۳ – ۵۲ درصد

۵۳ – ۶۲ درصد

بیش از ۶۳ درصد

درصد چربی بدن

وزن شما تنها شاخص میزان توده چربی بدن شما نیست. بسته به شیوه زندگی، رژیم غذایی و فعالیت‌های جسمانی شما، ممکن است بدنتان از ترکیب عضله و چربی متفاوتی تشکیل شده باشد. وزن عضله و چربی یکسان نیست. ممکن است یک ورزشکار شاخص BMI نادقیقی از بدن خود بدست آورد اگر بیشتر حجم بدن وی را عضله تشکیل داده باشد، زیرا در این صورت وزن بدن وی بیشتر خواهد شد. بنابراین، اندازه‌گیری چربی بدن می‌تواند موثر باشد.

برای محاسبه درصد چربی بدن، شاید بهتر باشد به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید یا از یک ماشین‌حساب شخصی یا آنلاین استفاده کنید. اندازه‌هایی کهه نیاز خواهید داشت عبارتند از: قد، وزن، دور کمر و باسن و دور کمر و ساعدتان. وقتی درصد چربی بدنتان را به دست آوردید، می‌توانید آن را با این جدول مقایسه کنید، تا بر حسب جنسیت و سن طیف سالم آن را به شما نشان دهد:

سن

۲۰ – -۲۹

۳۰ – -۳۹

۴۰ – -۴۹

۵۰ – -۵۹

۶۰ – -۶۹

زنان

۱۶ – ۲۴ درصد

۱۷ – ۲۵ درصد

۱۹ – ۲۸ درصد

۲۲ – ۳۱ درصد

۲۲ – ۳۳ درصد

مردان

۷ – ۱۷ درصد

۱۲ – ۲۱ درصد

۱۴ – ۲۳ درصد

۱۶ – ۲۴ درصد

۱۷ – ۲۵ درصد

با تمام اندازه‌گیری‌هایی که برای محاسبه درصد چربی بدن نیاز است، ممکن است بدست آوردن یک عدد دقیق در منزل دشوار باشد. بهتر است این روش را به پزشک متخصص بسپرید، مگر اینکه در استفاده از پرگار پوستی تخصص داده باشید. به سادگی می‌توان در این اندازه‌گیری اشتباه کرده و نتایج نادرستی به دست آورد.

جنسیت و وزن


جنسیت و وزن

حتماً توجه کرده‌اید که درصد وزن بدن ایده‌ال برای زنان و مردان متفاوت است. این امر بخاطر تفاوت میزان چربی در بدن زنان نسبت به مردان است. همچنین توزیع چربی در نقاط مختلف بدن متفاوت است، زنان بیشتر چربی را در ران‌ها، باسن، و کمر ذخیره می‌کنند. برای زنان، معمولاً داشتن ۲۰ الی ۲۵ درصد چربی، در محدوده سالم در نظر گرفته می‌شود. برای مردان، محدود سالم، ۱۰ تا ۱۵ درصد است. دانشمندان علت دقیق ذخیره چربی بیشتر توسط زنان را نمی‌دانند. برخی دانشمندان عقده دارند که این امر به ترکیب هورمون‌ها، گیرنده‌های هورمون و غلظت‌های مختلف آنزیم ارتباط دارد.

نکته‌هایی برای مدیریت وزن


نکته‌هایی برای مدیریت وزن

هیچ قرص جادویی، رژیم غذایی سری یا برنامه ورزشی خارق‌العاده‌ای وجود ندارد که به شما در حفظ وزنتان کمک کند. در عوض، حفظ عادات سالم، نکته اصلی برای حفظ وزن ایده‌آل است. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، سعی کنید برای ایجاد یک طرح کلی با پزشک مشورت کنید.

همچنین می‌توانید این روش‌ها را نیز امتحان کنید:

رژیم غذایی

رژیمی از غذاهای کامل و سالم را مصرف کنید. میوه و سبزیجات تازه، لبنیات کم چرب، پروتئین بدون چربی، غلات و آجیل انتخاب‌های خوبی هستند. معمولاً این غذاها را در اطراف سبزی فروشی‌ها می‌توانید پیدا کنید.

تمرینات بدنی

بطور منظم ورزش کنید. هر هفته، سعی کنید ۱۵۰ دقیقه تمرین جسمانی متوسط، همچون پیاده‌روی، یا ۷۵ دقیقه تمرین جسمانی شدید همچون دویدن انجام دهید.

محاسبه کالری

برای خود یک دفتر یادداشت غذایی تهیه کنید تا ببینید چه میزان کالری در روز مصرف می‌کنید. کلید کاهش وزن، سوزاندن کالری بیش از اندازه مصرف آن است. شاید در حین تهیه چنین دفتری متوجه شوید که بدون توجه در حال خوردن یک میان‌وعده پای تلویزیون هستید یا بیش از اندازه در رستوران غذا می‌خورید. دفتر یادداشت غذایی به شما کمک می‌کند تا این الگوها را بشناسید.

چه تفاوتی میان سنگین وزنی و چاقی وجود دارد؟


چه تفاوتی میان سنگین وزنی و چاقی وجود دارد؟

تعیین این که آیا فردی چاق است یا سنگین وزن معمولاً با ارزیابی شاخص توده بدنی (BMI) او امکان‌پذیر است، این شاخص نسبتی میان قد و وزن اوست. اگر این شاخص در محدوده بین ۲۵ تا ۲۹٫۹ قرار بگیرد، پس شخص اضافه وزن دارد. اگر این شاخص در محدوده ۳۰ یا بیشتر باشد، پس آن شخص چاق است.

خطرات و عوارض احتمالی چاقی چیست؟


 چاقی شخص را در معرض چندین بیماری قابل پیشگیری قرار می‌دهد، از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع دو ، فشار خون بالا ، سکته، بیماری کیسه صفرا، مشکلات تنفسی، انواع خاصی از سرطان (رژیم غذایی درمان انواع سرطان)، کمر درد مزمن و آرتروز استخوان . چاقی همچنین بر اعتماد بنفس شخص نیز تأثیر گذاشته و باعث افسردگی می‌شود.

آیا شاخص توده بدنی BMI به کار پزشک می‌آید؟


بله، شاخص BMI می‌تواند به کار پزشکان عمومی تا فوق تخصص بیاید. استفاده از این شاخص در زمینه پزشکی، تنها به پزشکان محدود نمی‌شود بلکه، به طیف وسیعی از متخصصین سلامت از جمله پرستاران، متخصصین تغذیه،  اپیدمیولوژیست‌ها و دانشمندان حوزه تحقیقات نیز مربوط می‌شود.

هر چند وقت شخص باید خود را وزن کرده و اندازه‌گیری کند؟


فکر خوبی است که شخص خود را بطور منظم اندازه‌گیری کند.  دستیابی و حفظ وزن مناسب یک پروسه بلند مدت است. ولی شاید بهتر باشد بیش از یکبار در هفته خود را وزن نکنید. سعی کنید خود را هر هفته و در یک روز وزن کنید. برخی افراد می‌گویند وزن کردن خود در اول صبح بهترین زمان است.  اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید از ترازو استفاده کنید، می‌توانید دور کمر خود را اندازه بگیرید. اما یادتان باشد که دور کمر کُندتر از وزن تغییر می‌کند.

چه تفاوتی میان اضافه وزن و اندازه‌گیری چاقی در بزرگسالان وجود دارد؟


در بزرگسالان، اضافه وزن بر طبق شاخص توده بدنی فرد (BMI) تعریف می‌شود. این شاخص یک معادله ساده است که اینگونه تعریف می‌شود، وزن شخص بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد وی (kg/m2). در بزرگسالان، اگر شاخص BMI بیشتر یا مساوی ۲۵ باشد وی اضافه وزن دارد ولی اگر BMI بیشتر یا مساوی ۳۰ باشد آن فرد چاق است.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *