درمان بیماری کولیت روده (کولیت اولسراتیو) با تغذیه و رژیم غذایی

کولیت روده بیماری التهاب روده است که باعث التهاب طولانی مدت روده، زخم در روده و دستگاه گوارش می‌شود. جهت درمان این بیماری تغذیه صحیح و رژیم درمانی بسیار پراهمیت است. برخی از غذاها باعث تحریک عکس‌العمل شدید سیستم ایمنی و التهاب سیستم گوارش می‌شود. این نوع غذاها باید از لیست غذایی شما برداشته شود. در عوض برخی غذاها باعث کاهش التهاب شده و به جذب مواد غذایی در بدن کمک می‌کند. جهت بهبود لازم است این نوع غذاها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

در صورتی که به کولیت روده‌ای دچار هستید بهتر است به رژیم غذایی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. غذاها باعث تولید بیماری نمی‌شوند اما برخی از آن‌ها ممکن است بیماری‌های خاصی را تشدید کنند. متخصص تغذیه جهت بهبود بیماری کولیت روده‌ای، رژیم تغذیه‌ای مناسب و سبک زندگی صحیح را به شما پیشنهاد خواهد داد. جهت کسب آگاهی‌های بیشتر و یا رزرو نوبت با ما تماس حاصل فرمایید.

غذاهایی که کولیت روده‌ای را بهبود می‌بخشند


اسیدهای چرب امگا ۳

تحقیقات ثابت کرده است که اسیدهای چرب امگا ۳ که به آن‌ها اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) نیز گفته می‌شود توانایی درمان کولیت اولسراتیو را دارا هستند. آن‌ها مواد شیمیایی مخصوصی با نام لکوترین‌ها را در بدن شما مسدود می‌کنند. روغن ماهی منبع خوبی از EPA بوده و آزمایش‌ها نشان داده است که مقادیر زیادی از امگا ۳ از طریق آن‌ها جذب بدن فرد می‌شود.

پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که در سیستم ایمنی شما وجود داشته و از توانایی بدن شما برای جذب مواد غذایی و مقابله با عفونت‌ها حمایت می‌کنند. پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های بد، مخمرها و قارچ‌ها را جمع می‌کند. همچنین با تولید آنزیمی باعث از بین رفتن باکتری‌هایی می‌شود که عامل تولید تورم و عفونت است. پروبیوتیک‌ها سبب تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد گوارش می‌شود. متخصصان علم گوارش بر این باورند که جهت متعادل بودن باکتری‌های روده لازم است حدود ۸۵ درصد را باکتری‌های مفید و ۱۵ درصد را باکتری‌های بد تشکیل دهند. چنانچه این تعادل به هم بخورد عارضه‌ای با عنوان دیس بیوسی به وجود می‌آید که به معنای عدم تعادل و وجود مقادیر زیادی از قارچ‌های خاص، مخمرها و باکتری‌ها در روده است که بر روی بدن تأثیر منفی دارد. با مصرف مقادیر مناسب غذاهای پروبیوتیک و مکمل‌ها می‌توان این روند را تغییر داد و وضعیت باکتری‌های روده را به سوی تعادل پیش برد. پروبیوتیک‌ها مانند سدی در روده عمل می‌کنند. آن‌ها در روده قرار گرفته و از تحریک سیستم ایمنی توسط باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند. همچنین سبب بهبود تولید مخاط که بدن را از حمله باکتری‌های مزاحم حفظ می‌کند، می‌شوند. پروبیوتیک‌ها عملکرد سیستم ایمنی مخاطی را تغییر داده و آن را ضد التهاب‌تر می‌کند. این کار غذاهای پروبیوتیک را منابع خوبی جهت مقاصد ضدالتهابی قرار می‌دهد. این غذاها باعث تحریک سلول‌های دندریتیک جهت پاسخگویی و عکس‌العمل کمتر به باکتری‌ها می‌شود. در نتیجه امکان التهاب که سبب بروز کولیت روده‌ای می‌شود به شدت کاهش می‌یابد. در مقاصد پزشکی، مزایا و منافع پروبیوتیک‌ها در درمان کولیت ثابت شده است زیرا آن‌ها قابلیت تحریک مخاط و تغییر سیستم ایمنی مخاطی که سبب تولید التهاب می‌شود را دارا هستند. مواد غذایی که مقادیر قابل توجهی پروبیوتیک دارد عبارت است از کفیر، کلم ترش، ماست پروبیوتیک، کامبوچا و پنیر خام.

غذاهای پر آهن

یکی از بارزترین علائم کولیت روده‌ای کم‌خونی است. این بیماری هنگامی در فرد بروز می‌کند که شخص به اندازه کافی سلول‌های قرمز خونی ندارد. خونریزی معده و اسهال خونی می‌تواند سبب بروز کم‌خونی شود و جهت مقابله با آن و درمان کولیت با تغذیه لازم است سطح آهن خون فرد بالا بیاید. کمبود آهن به این معناست که بدن شما قادر به تولید مقادیر کافی سلول‌های قرمز خون که حامل اکسیژن به نقاط مختلف بدن هستند، نیست. در این صورت بدن برای رساندن اکسیژن کافی به مغز، بافت‌ها، ماهیچه‌ها و سلول‌های بدن تلاش مضاعفی انجام می‌دهد و به همین خاطر شما همواره احساس خستگی و ضعف می‌کنید. غذاهای حاوی آهن عبارت است از جگر، گوشت گاو، لوبیا، لوبیا سیاه، اسفناج، سوئیس چارد و زرده تخم‌مرغ.

غذاهای حاوی فولات

یکی دیگر از ویتامین‌های مهم برای افرادی که از مشکل کولیت روده‌ای رنج می‌برند فولات است زیرا این ویتامین با ایفا کردن نقش در کپی و سنتز دی ان آ(DNA)، به ساخت سلول‌های جدید در بدن کمک می‌کند. کمبود فولات باعث کم‌خونی، عملکرد ضعیف سیستم ایمنی و اختلالات گوارشی می‌شود. وجود فولات به اندازه کافی در بدن احتمال بیماری دیسپلازی روده بزرگ و سرطان را در بیمارانی که مبتلا به کولیت روده‌ای مزمن هستند کاهش می‌دهد. غذاهای شامل فولات عبارت است از نخود، عدس، مارچوبه، آووکادو، چغندرقند و کلم بروکلی. توجه داشته باشید این مواد در صورتی که خام خورده شوند دیرهضم هستند. چنانچه پس از خوردن آن‌ها متوجه افزایش نشانه‌های بیماری شدید آن‌ها را به صورت پخته‌شده یا بخارپز مصرف نمایید.

زردچوبه

یکی دیگر از جنبه‌های قدرتمند زردچوبه یا کورکومین، قدرت کنترل التهاب است. در حقیقت یکی از مؤثرترین مواد ضدالتهابی در دنیا، زردچوبه است. غالباً برای افرادی که مشکل گوارشی یا ناراحتی معده دارند استفاده از داروهای شیمیایی بسیار سخت است زیرا فلورای معده تحت خطر بوده و ممکن است داروها پوشش مخاطی معده را از بین ببرد. تجربه ثابت کرده است برخی از بیماران با استفاده از زردچوبه به پیشرفت‌های بسیاری در درمان بیماری کولیت روده‌ای دست یافته‌اند به نحوی که دیگر نیازی به داروهای تجویز شده پزشکان نداشته‌اند. استفاده از کورتیکواستروئیدها در برخی از بیماران که به کولیت روده‌ای مبتلا هستند، با اینکه در جهت کاهش درد کمک شایانی است اما به مرور زمان پوشش روده را دچار مشکل کرده و باعث وخیم‌تر شدن بیماری می‌گردد، اما استفاده از زردچوبه هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و با داشتن خاصیت ضدالتهابی قوی به درمان روده  و درمان گیاهی کولیت  اولسراتیو کمک کرده و سبب رشد باکتری‌های مفید در روده می‌شود.

غذاهایی که سبب وخیم شدن بیماری کولیت روده‌ای می‌شوند


غذاهایی که برای بیماری کولیت روده‌ای مضر هستند وابسته به بیمار و محل بروز التهاب است. در برخی بیماران فیبر ماده‌ای مضر در پیشرفت بیماری می‌باشد زیرا غذاهای پر فیبر دیرتر هضم می‌گردند. در این صورت حذف کردن غذاهای پر فیبر مانند آجیل‌ها، دانه‌ها، میوه‌های خام و سبزی‌ها که به آن رژیم غذایی کم-پسماند گفته می‌شود مفید خواهد بود. با وجودی که این رژیم غذایی باعث کاهش درد، گرفتگی عضلات و سایر علائم بیماری کولیت روده‌ای در فرد می‌شود اما التهاب آن را از بین نمی‌برد. چنانچه مصرف سبزی‌ها و میوه‌های خام باعث بروز ناراحتی در فرد شد توصیه می‌شود آن‌ها را به صورت پخته یا بخارپز مصرف نماید. این کار باعث می‌شود غذاها بخصوص سبزی‌ها در خانواده کلم‌ها مانند بروکلی و گل‌کلم راحت‌تر هضم گردند. برخی دیگر از مواد مشکل‌زا در پیشرفت این بیماری عبارت‌اند از:

 •  غذاهای تند
 •  غذاهای چرب
 •  غذاهای کافئین دار
 •  نوشیدنی‌های گازدار

افرادی که به کولیت روده‌ای مبتلا هستند ممکن است با مصرف غذاها و نوشیدنی‌های زیر نیز دارای مشکل شوند:

 •  الکل
 •  کافئین
 •  لبنیات (در افرادی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارند یا آن را نمی‌توانند هضم کنند)
 •  لوبیای خشک شده، نخود و حبوبات
 •  میوه‌های خشک
 •  غذاهایی که حاوی سولفور یا سولفات هستند.
 •  گوشت
 •  ذرت بوداده
 •  موادی که حاوی سوربیتول هستند (مانند آدامس‌های بدون قند یا شکلات‌ها)
 •  شکر تصفیه‌شده

مکمل‌ها


با توجه به اینکه بیماری کولیت روده‌ای جذب برخی از مواد غذایی در بدن را با مشکل مواجه می‌کند، بسیار لازم است که برای اطمینان از رسیدن ویتامین‌ها و مواد غذایی موردنیاز به بدن از مکمل‌ها استفاده شود. برخی از مکمل‌ها که هنگام بروز مشکل فوق بهتر است مورد استفاده قرار گیرند عبارت‌اند از:

 •  کلسیم: سبب تقویت استخوان‌ها و ترشح هورمون‌های بدن می‌شود.
 •  ویتامین دی: با بیماری‌های خود ایمنی مقابله می‌کند و به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.
 •  مولتی‌ویتامین‌ها: با مصرف آن‌ها اطمینان حاصل می‌شود بدن ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز خود را دریافت کرده است.
 •  روغن ماهی: با التهاب مقابله کرده و عکس‌العمل‌های شیمیایی را مسدود می‌کند.

درمان‌های طبیعی


مشترک یک مجله تغذیه شوید

با توجه به اینکه کولیت روده‌ای توسط بسیاری از غذاها تحریک می‌شود، لازم است بدانید کدام یک از غذاها ممکن است برای شما مشکل‌ساز شوند. بهتر است برای مدت چند هفته یا چند ماه و تا زمانی که آگاهی لازم را در مورد اینکه چه غذاهایی نشانه‌های بیماری شما را تشدید و چه غذاهایی آن را تسکین می‌دهد کسب کنید، در یک مجله تغذیه مشترک شوید. کلیه مواد غذایی که در طول روز مصرف کرده‌اید را یادداشت کرده و عکس‌العمل بدنتان نسبت به آن‌ها را ثبت کنید. این کار باعث می‌شود از میزان حساسیت و قدرت تحمل بدن خود نسبت به غذاهای مختلف آگاه شوید.

مقدار زیادی مایعات بنوشید

بدن افرادی که با مشکل کولیت روده‌ای دست به گریبان هستند معمولاً با کم‌آبی مواجه می‌شود. لازم است به منظور جلوگیری از کم آب شدن بدن، بیمار روزانه مقادیر زیادی آب و مایعات بنوشد. همچنین لازم است مایعات خنثی کننده مانند الکل و کافئین از رژیم غذایی این بیماران حذف گردد.

روغن‌های اسانس

برخی از روغن‌های اسانس مانند روغن نعنا، رازیانه و زنجبیل به دلیل دارا بودن خاصیت ضدالتهابی سبب کاهش علائم بیماری کولیت روده‌ای می‌شوند. یک قطره از این روغن‌ها را در آب حل کرده و سه بار در روز بنوشید و یا روزانه دو بار با ۲ یا ۳ قطره از آن‌ها بالای شکم را ماساژ دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *