رفع لاغری صورت و گونه با روشهای تغذیه ای چاق و پر کردن آن

لاغری صورت

همه ما درصورت خود میزان مختلفی از چربی داریم و بسیاری از عوامل می توانند باعث تغییر در این مقدار چربی شوند. ” لاغری صورت به دلیل تغییرات تدریجی در ظاهر چربی اتفاق می افتد. هنگامی که ما جوان هستیم، چهره ما کاملا V-شکل است، با یک خط فک ریز و جزئی، و گونه های ما و قسمت بالایی صورت پرحجم است. با افزایش سن، این V شکلی شروع به چرخش می کند. عضلات ما، چربی و حتی استخوان ها تغییر حالت می دهند، به طوری که قسمت های میانی صورت لاغر تر می شود، در حالی که قسمت پایین صورت چاق تر می شود. این تغییر حجم در مناطق خالی صورت و در نزدیکی چشم ها و گونه رخ می دهد. خطوط بین بینی، دهان و چانه نیز عمیق تر و واضح تر می شود.

خوشبختانه، درمان های پوستی ضد پیری می تواند به مدیریت این کاهش حجم که مرتبط با سن است، کمک کند.

اگر شما بیش از ۳۵ سال سن داشته باشید و یک تغییر حالتی در چهره خود مشاهده کرده اید، خطوط عمیقی در اطراف بینی و دهان یا در نزدیکی چانه و فک شما وجود دارد، در شما به احتمال زیاد لاغری صورت اتفاق افتاده است. لاغری صورت به هر دو شکل از دست دادن چربی و تغییرات استخوانی رخ می دهد و ممکن است در همه ما اتفاق افتاده باشد. خوشبختانه پیشرفت در نوآوری های پزشکی به این معنی است که گزینه های زیادی برای جایگزینی حجم از دست رفته صورت وجود دارد و با بازگرداندن آن به حالت اولیه یک چهره جوان تر در شما ایجاد می شود.

تغییرات در ابتدا ظریف هستند. بسیاری از خانم ها تصور می کنند که به همان “زیبایی” قبل به نظر نمی رسند، و عکس گرفتن و سایر فعالیت های مشابه در آن ها سخت تر و سخت تر می شود.

اگر به دلایل مختلفی مانند رژیم گرفتن یا مسن بودن صورت شما در حال لاغر شدن است، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت باشماره های ما تماس حاصل فرمایید

علت های لاغری صورت


برخی از دلایل لاغر شدن صورت به شرح زیر می باشد:

 رژیم غذایی یو یو و ورزش شدید

از دست دادن یا به دست آوردن چربی در بدن کار ساده ای نیست زیرا به بدن نمی توان گفت که کجا وزن کم کند و در کجا چربی ذخیره کند. بنابراین حتی اگر شما بخواهید قسمت خاصی از بدن را به صورت موضعی درمان کنید، ممکن است در نتیجه این عمل، چربی صورت نیز کاهش پیدا کند. “افزایش و کاهش رژیم های غذایی مورد استفاده، باعث کشش لیگامنت هایی می شود که از بافت چهره حمایت می کنند. این امر می تواند منجر به از دست رفتن انعطاف پذیری و حجم صورت شود که باعث افزایش اثر پیری در صورت  شما می شود. لاغری صورت اغلب در تمرین کنندگان حرفه ای و دوندگان بیشتر دیده می شود، زیرا آنها به طور مداوم مقدار زیادی کالری می سوزانند، حتی اگر دارای وزن سالمی باشند نیز لاغری صورت در آن ها اغلب قابل تشخیص است .

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

اگر چه از دست دادن چربی مستقیما به اشعه UV وابسته نیست، مهم است که پوست خود را از نور خورشید محافظت کنید. “اگر روزانه از SPF استفاده نمی کنید، نور خورشید باعث تجزیه کلاژن و الاستین موجود در پوست می شود. هنگامی که سطح کلاژن و الاستین از کیفیت پایینی برخوردار است، وضعیت پوست تحت تاثیر قرار می گیرد و از دست دادن چربی می تواند تشدید شود.

تغییرات هورمونی

هورمون های زنانه یعنی استروژن، به طور جزئی مسئول تغییرات در میزان و کیفیت چربی هستند. همانطور که سطح هورمون شروع به افزایش یافتن می کند، چربی ها شروع به آب شدن می کنند.

صورت های بسیار لاغر

شما ممکن است خیلی لاغر باشید. هنگامی که این شرایط را دارید، روند پیری به نسبت افراد هم سن شما، بیشتر و بیشتر نمایان می شود. دلیل این امر این است که: یک چهره لاغر به طور طبیعی دارای چربی کمی است و از زمان شروع پیری و با کاهش همین میزان کم چربی، چهره شما پیر تر و پوست شما شروع به آویزان شدن و بد به نظر آمدن می کند.

تغییرات استخوانی صورت

با گذشت سن، ما به طور طبیعی مقداری از توده استخوانی را در صورت از دست می دهیم. عضلات نیز تا حدودی تحلیل می روند. این تغییرات، ساختارهای زیرین صورت را تغییر می دهد و می تواند استخوان های ناحیه گونه و قسمت میانی صورت را بسیار لاغر به نظر برساند (این تغییرات در صورت عدم درمان تا آخر عمر در چهره فرد باقی می ماند). “این حالت بیشتر در بیماران ۷۰ تا ۸۰ ساله قابل مشاهده است و در افراد مختلف بسیار متغیر است، اکثریت این تحلیل ها در اطراف بینی و قسمت میانی صورت اتفاق می افتد.

علائم لاغری صورت


علائم لاغری صورت

اگر متوجه موارد زیر شدید ممکن است لاغری صورت را تجربه کنید:

صورت شما کمتر “زیبا” به نظر می رسد و یا اگر شما یک مرد هستید، “کمتر خوش تیپ” دیده می شوید به همین دلیل است که “منحنی پیوند (Ogee Curve ) ” از بین رفته است. منحنی Ogee یک منحنی S شکل  است که در چهره های افراد جوان دیده می شود. این منحنی از قسمت بالایی چهره آغاز می شود  و به صورت یک خط منحنی تا قسمت پلک ها ادامه می یابد. سپس این خط دوباره در حالتی منحنی شکل از روی صورت عبور کرده و تا بالای دهان ادامه می یابد. با گذشت زمان، این منحنی طبیعی از بین می رود و ما بزرگتر و پیر تر به نظر می آییم.

شما متوجه خطوطی می شوید که از گوشه بینی شما شروع و به گوشه دهان شما ادامه می یابند و در طول زمان عمیق تر می شوند (ما آنها را از خطوط نازو لوبیال می نامیم) و یا خطوطی که از طرف بینی شما به لبه فک و دهان شما شکل می گیرد  (ما آنها را خطوط ماریونت می نامیم). اینها خطوط معروف و شناخته شده صورت می باشند و ما در مورد آن ها در وب سایت خود به طور کامل توضیح داده ایم.

خط فک شما مانند گونه های شما کمتر قابل مشاهده شده است. چهره شما زیبایی و نظم طبیعی خود را از دست داده است.

چهره میانی به طور خاص دچار لاغری می شود. هنگامی که صورت میانی شروع به لاغر شدن می کند، گرانش با تاثیر بر صورت باعث افتادگی آن می شود

ناحیه استخوانی زیر چشم شما بیشتر قابل توجه است – به نظر می رسد که گونه ی چاق و دارای چربی که در آنجا برای استتار این ناحیه وجود داشت کاهش یافته است. استخوان های گونه شما به نظر بسیار تیز هستند، اما نه تیزی که باعث زیباتر دیده شدن صورت می شود.

شما در چهره خود مناطق فرورفته ای مشاهده می کنید

شما متوجه می شوید که منطقه چانه شما به نظر سایه دار است، همانطور که این مناطق در هر دو طرف بینی و بالای دهان شما وجود دارد.

بررسی میزان لاغری صورت


اولا از بیمار خواسته خواهد شد که چه جنبه ای از خطوط و فرورفتگی های چهره برای آنها مهم می باشد. کل ناحیه چهره و صورت مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا تعیین شود که آیا فرورفتگی ها با ژل های پرکننده، جراحی یا ترکیبی از دو مورد قابل اصلاح است یا نه.

عکاسی از زوایای مختلف و موقعیت های مختلف صورت برای مقایسه قبل و بعد از روش اکوپلاستیک بسیار رایج است. در جراح اکولوپلاستی ممکن است به بیمار گفته شود تا در یک آینه نگاه کند و مناطقی را که اصلاح آن برای فرد بسیار پراهمیت است، مشخص کند. بیمار همچنین باید یک سری عکس هایی که از صورت او گرفته شده و روند درمان و جوان شدن آن را نشان می دهد، همراهی کند زیرا این امر در برنامه ریزی درمان کمک کننده است.

جراح اکولوپلاستی باید در صورت وجود هر گونه درمان قبلی با ژل پرکننده، از این موضوع آگاهی داشته باشد.

مهم است که جراح از هر گونه آلرژی شناخته شده در فرد مطلع باشد.

درمان


درمان

روش های مختلفی برای درمان لاغری صورت استفاده می شود مانند:

پرکننده ها، چربی سوزنی و بیواستیمیولاتورها

بهترین درمان برای پرکردن فضای خالی کوجئد در صورت، استفاده از پرکننده ها است. معمولا ژل هیالورونیک اسید برای این کار استفاده می شود، اما انواع مختلفی از مواد پرکننده وجود دارد. در چهره هایی که ظاهر فرو رفته بیشتری در اطراف چشم و گونه وجود دارد و یا در بیماران با مشکل عدم زیبایی صورت (به عنوان مثال سندرم مفاصل صورت)، ما معمولا از چربی استفاده می کنیم که بیشتر به عنوان یک انتقال چربی اتولوگ شناخته می شود (همچنین به عنوان انتقال چربی کالمن شناخته می شود). ما همچنین Sculptra (poly l lactic acid) را که یک بیواستیمیولاتور کلاژن عمقی است به گروهی از افراد که بیش از ۴۵ سال سن دارند، استفاده می کنیم.

ژل اسید هیالورونیک

ژل اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و در بافت نرم یافت می شود. در نواحی Restylane، Juvederm و Teosyal سنتز می شوند و معمولا از ژل های اسید هیالورونیک متقاطع استفاده می شود. این مواد از لحاظ شیمیایی شبیه به ژل های طبیعی هستند و عوارض و آلرژی بسیار کمی ایجاد می کنند. بسیاری از مارک های معروف دیگری نیز در بازار وجود دارد.

ژل هیالورونیک اسید باعث عوارض جانبی کمی در فرد می شود. از این رو، به عنوان یکی از امن ترین پرکننده ها برای استفاده در پر کردن حفرات صورت و برای درمان لاغری صورت می باشند.

ژل هیالورونیک اسید در مراجعه های معمول بیمار در کلینیک تزریق می شود و تورم بسیار کم دارد و تنها کبودی جزئی و ناحیه ای ایجاد می کند. اکثر مردم احساس خوشحالی می کنند که می توانند بلافاصله به کار های روزمره خود بازگردند.

درمان با ژل هیالورونیک اسید کاملا برگشت پذیر است، یا با گذشت زمان یا با تزریق هیالورونیداز برای تخریب آن می توان صورت را به حالت اول بازگرداند. تزریق این آنزیم توسط پزشک ” دارای مجوز” مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا برای استفاده یا تغییر اسید هیالورونیک هرکسی مجاز به انجام این عمل نیست. این بدان معنی است که مطالعات ایمنی و کارآیی لازم این روش هنوز به طور کامل انجام نشده است.

Sculptra (پلی L لاکتیک اسید)

Sculptra دارای یک سابقه مطالعاتی بسیار طولانی و اثبات شده به عنوان یک تسریع کننده زیستی تولید کلاژن عمیق صورت در خود فرد است و به نظر روشی بسیار طبیعی می باشد، اثرات آن دو تا سه سال طول می کشد و عوارض کمی دارد. این ماده از طریق فضاهای بسیار کوچک در صورت تزریق می شوند و می توان اکثر نواحی چهره را به وسیله این کانال های ریز تغذیه کرد.

انتقال چربی اتولوگ

انتقال چربی اتولوگ یکی از تکنیک هایی است که در آن پرکننده ای که استفاده می شود از چربی بدن خود بیمار است. از این رو، در این روش از یک ماده کاملا طبیعی که نتایج خوبی برای فرد دارد، استفاده می شود و باید به طور عمیق در ناحیه گونه و مناطق اطراف آن تزریق شود. مراقبت های زیادی در این روش لازم است که تزریق نباید بیش از حد به پلک ها نزدیک شود تا ازکبودی های قابل مشاهده یا قابل لمس در زیر چشم و صورت جلوگیری شود. این روش به نسبت ژل پرکننده هیالورونیک اسید تهاجمی تر است و زمان ریکاوری طولانی تری می خواهد. اثرات انتقال چربی اتولوگ به نسبت ژل پرکننده هیالورونیک اسید بیشتر است – در طی ماه های ابتدایی پس از تزریق، درصدی از این مواد دفع می شوند و پس از آن این مواد می توانند برای سالهای طولانی تری در صورت باقی بمانند. با استفاده از روش لیپوساکشن چربی از شکم یا ران گرفته می شود. سپس این چربی در نواحی پایین پلک ها، گونه، صورت یا زیر چانه تزریق می شود. این کار معمولا در اتاق استریل و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

تغییر سبک زندگی و رژیم گرفتن اصولی برای جلوگیری از لاغر شدن صورت


تغییر سبک زندگی

به هر حال با توجه به چهره شما، واقعیت ساده این است که اگر ما یک رژیم غذایی کم چربی داشته باشیم، از بین بردن تمام چربی ها و از دست دادن وزن و چربی، ممکن است برای بدن ما عالی باشد، اما هنگامی که این چربی از صورت شما کم می شود، پوست شما شروع آویزان شدن می کند، منافذ صورت به نظر بزرگتر دیده می شود، پوست دیگر چاق  دیده نمی شود، زیر چشم تیره تر دیده شده و خطوط صورت بیشتر آشکار می شود.

روشن است که تنها با تغییر سبک زندگی نمی توان از مسن شدن و لاغر شدن صورت جلوگیری نمود.بنابراین بهتر است برای داشتن درمان موثر، علاوه بر تغییر سبک زندگی از دکتر متخصص تغذیه نیز راهنمایی بگیرید.

اگر شما از غذاهای بی مصرف و مواد غذایی با خاصیت کم استفاده می کنید، و رژیم غذایی مناسبی ندارید، شما نیاز به یک تغییر در شیوه زندگی دارید، ما می دانیم این یک راه سالم برای مراقبت از بدن مان نیست و بنابراین اگر شما می دانید این شیوه زندگی بر وزن شما تاثیر می گذارد، تغذیه سالم تر می تواند کمک کند.

بسیاری از ما هنگام غذا خوردن، راحت غذا خوردن یا صرف غذا خوردن برای گذر زمان، نیازی به رژیم غذایی نداریم، شما باید رابطه خود را با غذا تغییر دهید.

از خوردن صرف مواد غذایی بدون چربی اجتناب کنید، بسیاری از این مواد غذایی با افزودن قند باعث افزایش طعم و مزه آن ها می شوند که می تواند به کلاژن پوست ما آسیب برساند. شما می توانید در میان غذاهای مختلف از بسیاری از گزینه های غذایی که دوست دارید استفاده کنید.

اگر شما هنوز هم به همان شیوه پر ضرر قبلی زندگی می کنید، ورزش کردن زیاد  نمی تواند کمک کننده باشد، اما اگر شما دنبال یک سبک زندگی سالم و ورزش هستید، این امر به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را کم کنید.

 از دست دادن وزن بسیار آسان است، اما نگه داشتن این شرایط بسیار دشوار است.  شما باید یک شیوه زندگی را که قابل دستیابی است دنبال کنید که منجر به کاهش وزن شدید در شما نشود. وزن یو یو که در آن وزن، به طور مداوم در حال افزایش و کاهش است، بدترین عوارض را برای پوست شما خواهد داشت.

درمان لاغری صورت با تغذیه


استفاده از مواد غذایی زیر به درمان لاغری صورت کمک می کند.

  • شیره خرما و شیره انجیر
  • جوانه گندم
  • تخمه افتابگردان، بادام، پسته و فندق

نمونه ورزش برای درمان لاغری صورت


نمونه ورزش

دهانتان را پر از هوا کنید و لب هایتان را ببندید تا لپ هایتان پف کند. سپس هوا را به سمت یکی از گونه ها بفرستید و سپس این کار را برای سمت دیگر انجام دهید. با حرکت دادن هوا از یک سمت به سمت دیگر، گونه هایتان را باد کنید. این کار را برای هر طرف ۱۵ بار انجام دهید. ۳۰ ثانیه استراحت کنید و دوباره تکرار کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *